RECENT SEARCHES:

14/06

Υπεύθυνος Λογιστηρίου

  • Finance & Accounts
  • Piraeus

Published 7 days ago

  • Full time

Περιγραφή Θέσης:
Ναυτικό πρακτορείο στον Πειραιά αναζητά έναν έμπειρο και ικανό Υπεύθυνο Λογιστηρίου. Ο ιδανικός υποψήφιος θα πρέπει να διαθέτει εξαιρετικές γνώσεις στη λογιστική και φορολογική νομοθεσία, δεξιότητες στην οργάνωση και διαχείριση ομάδας, και να μπορεί να διασφαλίσει την ακρίβεια και την αξιοπιστία των οικονομικών καταστάσεων της εταιρείας.
Βασικά Καθήκοντα και Αρμοδιότητες:
  • Εποπτεία της εκτέλεσης όλων των λογιστικών διαδικασιών για συμμόρφωση με την ελληνική νομοθεσία
  • Τήρηση διπλογραφικών βιβλίων
  • Παρακολούθηση, έλεγχος και συμφωνία εμπορικής διαχείρισης και γενικής λογιστικής
  • Συμφωνία και έκδοση ΦΠΑ, INTRASTAT, VIES και λοιπών φόρων
  • Έκδοση μισθοδοσίας (Διαχείριση ΕΡΓΑΝΗ, ΣΕΠΕ)
  • Διαχείριση ταμείου και τραπεζών
  • Έλεγχος των συναλλαγών και προγραμματισμός των πληρωμών
  • Υποβολή και τακτικός έλεγχος των οικονομικών καταστάσεων και δηλώσεων
  • Χρήση συστημάτος ERP για τη διαχείριση και ανάλυση των οικονομικών δεδομένων
  • Καθοδήγηση και εκπαίδευση του τμήματος λογιστηρίου
Απαραίτητα Προσόντα:
  • Πτυχίο Οικονομικής/Λογιστικής κατεύθυνσης από ΙΕΚ, ΤΕΙ ή ΑΕΙ.
  • Εργασιακή εμπειρία τουλάχιστον 5 ετών στην τήρηση διπλογραφικών βιβλίων
  • Άριστη γνώση λογιστικής, συμπεριλαμβανομένων των λογιστικών εγγραφών και φορολογικών υποχρεώσεων
  • Άριστη γνώση εργατικών και εργατικής νομοθεσίας
  • Αρίστη γνώση Αγγλικής γλώσσας
  • Εξαιρετική γνώση εφαρμογών του Microsoft Office (Word, Excel κλπ) και δεξιότητες στη διαχείριση οικονομικών δεδομένων
  • Ικανότητες εποπτείας και οργάνωσης
  • Επικοινωνιακές ικανότητες και ομαδικό πνεύμα
Παροχές:
  • Ανταγωνιστικός μισθός βασισμένος στα προσόντα
  • Πλήρης απασχόληση
  • Εκπαίδευση σεμιναρίων
  • Φιλικό εργασιακό περιβάλλον με ευκαιρίες για επαγγελματική ανάπτυξη
  • Ιδιωτική ασφάλεια υγείας